Porady

Ile wypada dać pieniędzy młodej parze w prezencie ślubnym?

Kiedy dostajemy zaproszenie na ślub, zazwyczaj zadajemy sobie pytanie: Ile dać na wesele? Mimo tego, że można określić widełki, biorąc pod uwagę cenę, jaką młoda para musi zapłacić za talerzyk, to odpowiedź na to pytanie nie powinna być dla nikogo zobowiązująca.

Zarówno para młoda jak i goście muszą być świadomi tego, że zaproszenie na ślub nie jest biletem wstępu na zabawę. Dlatego też, nikt nie powinien czuć się zobowiązany. Obdarowanie pary młodej pieniędzmi jest tylko wyłącznie dobrą wolą zaproszonych gości. Dlatego to tylko od nich zależy ile dadzą młodym do koperty. Ponadto odpowiedź wcale nie jest oczywista, ponieważ jest uzależniona od wielu czynników. Przeczytaj i dowiedź się ile powinno się włożyć do koperty – https://www.zankyou.pl/p/ile-dac-na-wesele.

Zastanawiając się, ile dać na wesele, powinniśmy wziąć pod uwagę  kilka czynników

Orientacyjna kwota jaką powinnyśmy obdarować nowożeńców, powinna opierać się na cenie od talerzyka, która średnio wynosi 150 – 300 zł od osoby. Drugą istotną rzeczą jaką powinniśmy wziąć pod uwagę jest to, jakie więzi łączą nas z parą młodą. Jeśli jesteśmy znajomym, dalszym kuzynem, kuzynką, która nie utrzymuje bliższych relacji na co dzień z parą młodą, można włożyć do koperty od 150 do 300 za osobę, za parę od 300 do 600 zł. Jeśli łączą nas relacje przyjacielskie z panną młodą lub panem młodym, jesteśmy kuzynem, kuzynką, która utrzymuje bliższy kontakt z parą młodą, ciocią, wujkiem, dziadkiem, babcią, bratem, albo siostrą mile widziana będzie kwota od 500 do 1000 za parę. Rodzice chrzestni dają zazwyczaj od 1000 do 2000 zł. Natomiast jeśli chodzi o rodziców, to jest to bardzo indywidualna kwestia. Jeśli rodzice dołożyli się parze młodej do wesela, nie są zobowiązani do obdarowywania ich dodatkowymi prezentami. Jeśli jednak młodzi zorganizowali wesele sami, rodzice powinni osobiście zdecydować ile chcą dać pieniędzy swojemu dziecku.

Czy wypada iść na wesele jeśli nie ma się wystarczające ilości pieniędzy na prezent dla pary młodej?

Często jeśli zdamy sobie sprawę, z tego ile dać na wesele, zastanawiamy się nad tym czy wypada iść na wesele, jeśli nie mamy możliwości dać odpowiedniej gotówki młodej parze. Odpowiedź jednak jest prosta i jedyna właściwa. Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę z dwóch kwestii. Jeśli zostaliśmy zaproszeni na wesele, to po pierwsze młodzi chcą, abyśmy z nimi przeżywali ważne dla nich chwilę. Po drugie często para młoda, która zaprasza gości zdaje sobie sprawę z ich sytuacji materialno- finansowej. Z pewnością przyjmie każdy podarunek z większym zrozumieniem, niż nam się to zdaje. Popularną formą jest powiadomienie gości na zaproszeniach, o tym, że para młoda chce otrzymać prezent w formie pieniędzy. Jednak jeśli otrzymamy takie zaproszenie, nie należy się zrażać. Warto pamiętać o tym, że jest to tylko wyłącznie sugestia. To do nas należy ostateczna decyzja ile chcemy dać młodym pieniędzy do koperty i czy w ogóle prezent damy w formie gotówkowej czy materialnej. Nietaktem jest natomiast dawanie parze młodej pustych kopert, lub wypychania ich gazetami. Niemile widziane będzie również dawanie kopert bez podpisu. Para młoda i tak prędzej czy później dojdzie do tego, który z gości dał taką kopertę, a podpisana kartka z życzeniami zawsze będzie cenną pamiątką. Warto jest też złożyć życzenia parze młodej, nawet jeśli nie mamy przygotowanego dla niej prezentu. Niegrzeczne i wbrew zasadą savoir-vivre byłoby ze strony młodych, jeśli okazaliby niezadowolenie z prezentu, bez względu na jego wartość. Można taką sytuację porównać do każdej innej okazji, w której otrzymalibyśmy prezent i wyraźnie wyrazili swoje rozczarowanie.